Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılır ?

yazan Halil Koca
düdüklü tencere nasıl kullanılır

Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılır ?

Genelde mutfakta az vakit geçiren ve mutfağa girmeyen insanların düdüklü tencere korkusunu hepimiz biliyoruz. Aniden gelen fısss sesinden ve haberlerde gördüğümüz düdüklü tencere patladı gibi haberlerden dolayı oldukça insanda fobi oluşmuştur. Bu içeriğimde düdüklü tencere nasıl kullanılır detaylıca size bunu anlatacağım.
Düdüklü tencereler bu kadar korkunç bilinse de oldukça yararlıdır. Yiyeceklerin besin değerlerini koruması ve pişirme süresinde oldukça azalma sağladığı için mutfakların vazgeçilmezidir. Üstelik ne pişirirseniz pişirin kesinlikle hiçbir koku yapmamaktadır. Aslında bakarsanız düdüklü tencere kullanmak insanlara aşırı mantıklı geliyor. Fakat diğer tencerelere göre düdüklü tencerenin kullanımı oldukça zordur ve kesinlikle kullanırken dikkatli olmak gerekmektedir. Düdüklü tencerede en önemli yerlerden biri kapağında yer alan düdüktür. Düdüklü tencere kullanırken dikkat etmeniz gerekenleri ve pişirirken uygulayacağınız püf noktaları bilmenizde kesinlikle fayda var.

Sakın Düdüklü Tencereyi Sonuna Kadar Doldurmayın

Sonuna kadar doldurursanız buharın dışarı çıkmasını ve içinde sıkışmasına sebep olabilmektedir. Tencerenin çeyreğini boş bırakmanızda fayda var.

Kapağındaki Düdüğü Dik Konuma Getirin

Eski olan düdüklü tencerelerde bunu elle yapıyorsunuz. Yeni modellerde otomatik oluyor. Dik konuma getirerek hava çıkışını sağlıyorsunuz.

Ses Çıktıktan 1 Dakika Sonra Düdüğü İndirin

Eğer yeni otomatik tencerelerden değilse düdükten ses çıktıktan 1 dakika sonra içindeki havanın çıkmasını bekleyin ve sonrasında düdüğü indirip ocağın altını kısın. Yemeğinizin pişirme süresine göre ocakta tutmaya devam edin.

Yemek Süresi Bitince Ocağı Kapatın ve Tencereyi Ocakta Biraz Bekletin

Dokunmamanız sizin için yararlı olacaktır. Ocağı kapattığınızda bile kaynama ve tencerenin içindeki basınç devam etmektedir. Dokunursanız tehlikeli bir durumla karşılaşabilirsiniz. Buhar dağılınca düdüğü dik konuma getirin ve havanın tamamen çıkmasını bekleyin.

düdüklü tencere nasıl kullanılırKapağı Hemen Açmayın

İçerisindeki basınçtan dolayı kapak hemen açılmayacak ve zorlarsanız daha zor bir hale gelecektir. İçindeki hava iyice sıkıştıktan sonra ve tencere soğudukça kapağın kolayca açıldığını fark edeceksiniz.

Tencerenin Kapağını Temizleyin

Düdüğün olduğu kısımlardaki deliklere taneli yiyecekler kaçıp orayı tıkayabiliyor. Yemeğinizi pişirdikten sonra düdük bölümünü dikkatlice kontrol edip temizlemenizde fayda var.

Her Yemek Farklı Sürede Pişer

Yaptığınız her yemeğin tavsiye edilen süresine göre pişirmenizde fayda var. Her yemek farklı sürede pişecektir. Düdüklü tencerenin üzerindeki zamanlayıcıyı kullanmayı unutmayın.

Bakliyatları Islatmanıza Gerek Yok

Fasulye, nohut gibi bakliyatları düdüklü tencerede gönlünüz rahat bir şekilde pişirebilirsiniz. Eğer önceden ıslattıysanız pişirme süresi kısalacaktır.

Tencereye Su Koymadan Yemek Pişirmeyin

Düdüklü tencerede kapağı açıp yemeği kontrol edemediğiniz için suyunu az koyarsanız ilave su koyamıyorsunuz. Bu nedenle yemeklerinizin dibinin tutmasını istemiyorsanız fazla su koymanızı öneririm. Suyu az koyduğunuz takdirde tencerenizin çatlamasına neden olabilir.

düdüklü tencere ne işe yararDondurulmuş Gıdalara Dikkat Edin

İlk başta gıdaları oda sıcaklığında muhafaza ederek çözeltin, su içinde de çözeltebilirsiniz. Donmuş gıdalar önceden pişirilip muhafaza edildiği için düdüklü tencerede çok daha kısa sürede pişecektir.

  • Pişireceğiniz etlerin daha yumuşak olmasını istiyorsanız diğer malzemeleri eklemeden yağda eti pişirip ondan sonra diğer malzemeleri eklemenizde fayda var.
  • Kolay pişecek sebze türlerini eti yağda pişirdikten sonra eklemenizde fayda var.
  • Tencerenin kapağını kesinlikle kontrol edin, kontrol etmeden ocağa bile koymayın.
  • Pişireceğiniz yemeği orta veya yüksek ateşte pişirmenizde fayda var. Yavaş yavaş buhar gözüktüğünde ise ocağın altını kısabilirsiniz.

Bu içeriğimde genellikle ev hanımlarına fayda sağlayabilecek bir türden içerik hazırladım. Umarım yazdıklarımı dikkate alırsınız ve düdüklü tencerenin risklerinden kurtulursunuz. Canınız tatlı çekiyor ve hemen yapmak istiyorsanız 5 kolay tatlı tarifime göz atmayı unutmayın.

Diğer Gönderiler

1 Yorum

Kolay Tatlı Tarifleri - Hızlı ve Güzel Tatlı Yapmak? Yemek 25 Nisan 2021 - 04:53

[…] içerikleri o kategorimde paylaşıyorum. Düdüklü tencere nasıl kullanılır merak ediyorsanız buraya tıklayarak […]

yanıtla

Yorum Yap