Ehliyet Almak İçin Gerekli Belgeler ? 2021

yazan Halil Koca
ehliyet almak için gerekli belgeler 2021

Ehliyet Almak İçin Gerekli Belgeler ? 2021

Ehliyet yani sürücü belgesi almak isteyen vatandaşlar gerekli belgeleri hazırlayarak herhangi bir kurs yerine başvurmaları gerekmektedir. Ayrıca ek olarak belirli ödemeler yapılmaktadır. Ehliyet almak için gerekli belgeler nelerdir? Ehliyet almak için verilen ücretler 2021 ? Bütün soruların yanıtları aşağıdadır.
Ehliyet almak için gerekli olan şeyler çok karmaşık görülse de aslında yapılması gereken işlemler oldukça basittir. 18 yaşına girmiş çoğu bireyin ilk yapmış olduğu şey ehliyete başvurmak oluyor.
Öncelikle ehliyet almak isteyen her kişinin bir MTSK müdürlüğüne kayıt yaptırıp gerekli teorik ve pratik eğitimlerini tamamlaması gerekmektedir. Sürücü kursunuzdan gerekli olan sürücü sertifikasını yani dosyasını aldıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğünden randevu almanız gerekmektedir. Sürücü kursunuzdan gerekli evrakları tamamladıktan sonra ehliyet randevunuzu sorunsuz şekilde hallettikten sonra gerekli olan tek şey evrakları toparlamaya geldi. Aşağıda gerekli olan evraklardan bahsettim.

Ehliyet Almak İçin Gerekli Belgeler ?

  • Sürücü dosyası yani sürücü sertifikasını sürücü kursunuzdan almanız gerekmektedir.
  •  Nüfus cüzdanınız veya pasaportunuz gerekmektedir.
  •  Sürücü adayının hastanelerden veya sağlık ocağından alacağı sağlık raporu. Özel veya devlet hastanelerinden alabilirsiniz.
  •  Ehliyet harç bedeli gerekmektedir. A1,A2,A,F sınıfı ehliyeti için ücret 543 TL’dir. B sınıfı ehliyeti için ücret 1090,1 TL’dir. C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE sınıfı ehliyeti için ücret 1638,4 TL’dir.
  •  2 Adet biyometrik olmak şartıyla vesikalık fotoğraf gerekmektedir. 5×6 boyutunda biyometrik fotoğrafı fotoğrafçıya söylerseniz size o istendiği şekilde vesikalık fotoğraf verecektir. Çekildiğiniz yerin arka planın beyaz olmasına dikkat edin.
  • Kan grubu kartınız veya kan grubunuzu kanıtlayabilecek herhangi bir belge gerekmektedir. Kart veya belge yoksa kağıda yazıp bu şekilde verebilirsiniz.
    Evraklarınızı teslim ederken emniyette parmak iziniz alınmaktadır. Sabıka ve eğitim durumunuz parmak izi alacak görevli tarafından görülecektir.

ehliyet almak için gerekli belgeler

Eski Ehliyeti Yenilemek İçin Gerekli Belgeler ?

Şuan ehliyetiniz bulunuyor ve yenilemek istiyorsanız buraya bakabilirsiniz.
Eski ehliyetiniz, kimlik belgesi, sürücü sağlık raporu, 2 adet biyometrik vesikalık fotoğraf, parmak izi, ehliyet harc ücreti, kart bedeli, vakıf bedeli, kan grubu, adli sicil kaydı belgesi gerekmektedir. 2016’dan önce ehliyet almışsanız yukarıdakiler ile ehliyetinizi yenilemek mecburiyetindesiniz.

Kaybolmuş ve Zarar Görmüş Ehliyeti Değiştirmek İçin Gerekli Belgeler ?

Ehliyetiniz çalınmış veya zarar görmüş ise nasıl yeni ehliyet çıkartırsınız. Bu işlem resmi bir işlem olduğu için dilekçe yazmanız gerekmektedir. Aşağıda yeniden ehliyet almanız için gerekli maddeleri listeledim.
– Öncelikle bir dilekçe yazmalısınız.
– Çalınmamış eski olan bir ehliyetiniz gerekmektedir.
– Nüfus cüzdanınız veya pasaportunuz gerekmektedir.
– 15 TL vakıf payı ve değerli kağıt ücreti alınmaktadır. Ücreti anlaşmalı bankalara yatırıp dekont çıkartmanız gerekmektedir. 2 adet vesikalık biyometrik fotoğraf gerekmektedir.

ehliyet harcı

Ehliyet Sınıfları

Otomobil ve Kamyonet Sınıfları

B : Otomobil veya kamyonet şoförlerine verilmektedir. Bu ehliyet sınıfının sahibi Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde belirtilen eğitimi ve yetenek sınavını geçmiş olması gerekmektedir. Bu ehliyet sınıfında 4250 kilogram olan araçlara kadar kullanabilirsiniz. Yaş sınırı 18’dir. Ehliyetin geçerlilik süresi 10 yıldır. Ek olarak B1 ve F ehliyet sınıfındaki araçları kullanabiliyorsunuz.

BE : B sınıfı ehliyet sınıfında kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramı geçmeyen araçlardır. Yaş sınırı 18’dir. Ehliyetin geçerlilik süresi 10 yıldır. Bu ehliyet sınıfını kullanmak istiyorsanız B ehliyet sınıfında belge almalısınız. Ek olarak B1, B ve F ehliyet sınıfındaki araçları kullanabiliyorsunuz.

Motosiklet Sınıfları

M ehliyet sınıfı yani Moped sürücüleri 16 yaşında bu ehliyet alabilmektedirler. Bu sınıftaki mopedlerin azami hızı saatte 45 km’yi geçemez. Silindir hacmi 50 cm küpü, elektriği motorlu ise azami sürekli nominal güç çıkışı 4 kilovatı geçemez. Ehliyetin geçerlilik süresi 10 yıldır. Normal motosiklet kullanmak için A1, A2 ve A ehliyet sınıfı belgeleri mevcuttur.

A1 : Silindir hacmi 125 cm küpü geçemez. Gücü 11 kilovatı geçmeyen ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletler alabilmektedir. Yaş sınırı 16’dır. Ehliyetin geçerlilik süresi 10 yıldır.

A2 : Gücü 35 kilovatı geçmeyen ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmemektedir. Sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletler alabilmektedir. Yaş sınırı 18’dir. Ehliyetin geçerlilik süresi 10 yıldır. Ek olarak A1 ehliyet sınıfındaki araçları kullanabiliyorsunuz.

A : Gücü 15 kilovatı geçen motorsiklet kullanıcılarına verilmektedir. Yaş sınırı 20’dir. 2 yıl deneyim istenmektedir. Eğer sürücü 24 yaşından büyük ise deneyim aranmamaktadır. Ehliyetin geçerlilik süresi 10 yıldır. Ek olarak A1 ve A2 ehliyet sınıfındaki araçları kullanabiliyorsunuz.

B1 : Ağırlığı 400 kilogramı, yük ağırlığı 550 kilogramı geçmeyen motorsikletler içindir. Motor gücü 15 kilovatı geçemez. Yaş sınırı 16’dır. Ehliyetin geçerlilik süresi 10 yıldır.

Bu ve daha farklı içeriklerime ulaşmak istiyorsanız web siteme girerek size uygun içeriklere bakabilirsiniz.

Diğer Gönderiler

Yorum Yap