Ekran Kartı Modelini ve Özelliklerini Öğrenme

yazan Halil Koca
ekran kartı öğrenme

Ekran Kartı Modelini ve Özelliklerini Öğrenme

Bilgisayarın en önemli parçalarından bir tanesi ekran kartıdır. Ekran kartı ya da grafik kartı olarak bilinen parçanın asıl amacı, bilgisayardaki her türlü görüntüyü işleyip, monitöre aktarmaktadır. Bu içeriğimde ekran kartı öğrenme ve özelliklerine kolay bir şekilde bakabilmeyi göstereceğim.
Bilgisayarın en önemli parçası olan ekran kartının özelliklerini bir çok insan merak etmektedir. İnsanlar sistem özelliklerini veya ekran kartlarını değiştirmek istemektedir. Fakat ekran kartının ve diğer parçaların özelliklerinin ne olduklarını merak etmektedirler.

Ekran Kartı Öğrenme

Bilgisayarınızın ekran kartı modeline ve ekran kartının özelliklerine herhangi bir program yüklemeden bakabilmeniz mümkün. Ekran kartınızı çok kısa bir süre içerisinde öğrenebilirsiniz. Öğrenmek için aşağıdaki adımları uygulamalısınız.
Ekran kartınızın teknik özelliklerini ve modelini öğrenmek için yapmanız gerekenler ;

  • Başlat kısmına Çalıştır yazıp enter’a basıyoruz. Çıkan kısma dxdiag yazıp tekrar enterlıyoruz.
  • Ardından karşınıza aşağıdaki gibi bir sekme açılacaktır. Buradan yukarıda ekran yazan kısma tıklamalısınız.

ekran kartı öğrenme

  • Ekran sekmesine tıkladıktan sonra orada yazan Ad: isimli yer sizin ekran kartı modelinizdir. Ayrıca orada ram, monitör, ve belleğinizin özellikleri de yazmaktadır.

ekran kartı özellikleri öğrenme

  • Masaüstünde bulunan “Bu bilgisayar” seçeneğine sağ tıklayarak sol bölmede bulunan Aygıt Yöneticisi bölümüne tıklayın.
  • Açılan ekranda “Görüntü Bağdaştırıcıları” seçeneğine tıklayıp, şuan bilgisayarınızda olan ekran kartının bileşenlerini görebilirsiniz.
  • Ekran kartı bilgilerine baktıktan sonra yeterince performans alamadığınızı düşünüyorsanız, bir test yaparak ekran kartınızda bir sorun olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

Ekran kartınız için gerekli kontrolleri yaptıktan sonra güncellemeler yaparak ekran kartınızın performansını artırabilmeniz mümkün. Güncellemeler yapıldıktan sonra ekran kartınızın performansından memnun değilseniz, yeni bir ekran kartı almanızı öneririm. Ekran kartınızı güncellemek istiyorsanız markasına ve modeline dxdiag üzerinden baktıktan sonra nvidia veya amd‘nin üzerine tıklayarak ekran kartı driverını indirip ekran kartınız için gerekli güncellemeleri yapabilirsiniz. Ayrıca ekran kartınızı bilmiyorsanız manuel arama ile ekran kartınızı verdiğim sitelerden bulup en güncel sürümüne güncelleyebilirsiniz.

Fakat malum kur artışından dolayı şuan ülkemizde ekran kartı almak oldukça zor durumda görülüyor. Ayrıca mining denilen yani kripto para madenciliği yapan kişiler yüksek fiyatlı ekran kartlarının stoklarını bitiriyor. Ekran kartı almak istiyorsanız 2. el alabileceğiniz uygulamalardan uyguna aradığınız ekran kartını bulabilirsiniz. Alacağınız ekran kartının satıcısının güvenilir olup olmamasına dikkat etmeyi unutmayın.

Ekran Kartı Nedir?

Ekran kartının görevi bilgisayardaki görüntüyü işleyip, monitöre aktarılmasını sağlamaktır. Bu kadar kısa ve basit özetlediğime bakmayın. Günümüzün teknolojisi sayesinde ekran kartlarına gelen yenilikçi özellikler, hem gündelik hayatımızı kolaylaştırıyor hem de daha kaliteli sonuçlar elde etmemize yarıyor. Ekran kartının gücü sayesinde daha yüksek grafikli kaliteli oyunlarda yüksek performans elde edebiliyoruz. Monitörde gördüğünüz her şey ekran kartı tarafından işlenip monitörünüze aktarılmaktadır.

Ekran Kartı Nasıl Çalışır?

Bilgisayarda bulunan işlemci görüntüyü ekran kartına ulaştırıp bu bilgiler ekran kartı tarafından işlenmektedir. Ekran kartının belleği sayesinde bu gelen bilgiler depolanır. Daha sonra geometrik bilgiler ve diğer yapılması gerekenler ile ön belleğe depolanmaktadır. Depolanan işlemler ve gelen bilgiler birleştirilir ve görüntü elde edilir.

Bilgisayar oyunları oynuyorsanız oyun kategorimden dilediğiniz içeriğime göz atabilirsiniz. Daha fazla bu tarz bilgilendirici içerikler için web siteme göz atmayı unutmayın. Ekran kartını kripto para madenciliği için bakıyorsanız kripto para almak adlı içeriğime göz atmayı unutmayın. Eğer windows 10 kullanıp etkinleştirmek istiyorsanız buraya tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Diğer Gönderiler

2 yorumlar

Oyuncu Kulaklığı Önerisi 2021 - Halil Koca | İçerik Üreticisi 18 Nisan 2021 - 02:04

[…] karşılaştırıp satın alabilirsiniz. Ekran kartınızın özelliklerini öğrenmek için buraya […]

yanıtla
Windows 10 Etkinleştirme - Windows 10 Nasıl Etkinleştirilir ? Windows 2 Mayıs 2021 - 21:59

[…] almak istiyorsanız yorum kısmında belirtebilirsiniz. Ekran kartı modelinizi merak ediyorsanız buraya tıklayarak […]

yanıtla

Yorum Yap