Evde Spor Yaparak Kilo Verme

yazan Halil Koca
evde kolay yağ yakma

EVDE KİLOLARDAN KURTULUN

Evde antreman yapmak oldukça kolay özellikle hafta sonu yasaklarıyla çoğumuz spor yapma ihtiyacı duyuyoruz, evde spor yapmak cümlesinin tam anlamını bu içerikte göreceksiniz….
Bu yazımda evde kolay şekilde vücut ağırlığınızla antreman (kalistenik) yapabileceksiniz.
Ayrıca kalistenik antreman diğer spor branşlarında daha verimli olmayı sağlar.
Antremana başlamadan önce sakatlanma riskinden kaçınmak için vücudunuzu ısındırmanız gerekiyor.

Evde Spor Yapmak – Yağ Yakımı

5 DAKİKA BÜTÜN VÜCUDU ISITMANIZ YETERLİ OLACAKTIR.

İlk hareketimiz PUSH UP ( ŞINAV )

4-5 Set şeklinde maksimum tekrar şınav vücudunuz için etkili olacaktır.
Doğru şınav çekmek için elleri omuz genişliğinde, omuz hizasında yere koyulması gerekir. Ardından vücut düz bir şekilde yere yatıp ayak parmak uçlarından destek alınarak şınav çekebilirsiniz.

İkinci hareketimiz JUMPING JACK

Bu hareketle özellikle kan dolaşımınızı ve metobalizmanızı hızlandırırsınız. 10 dakikalık jumping jack yaklaşık 100 kalori yaktırmaktadır.
Omuzdan ayak tabanına kadar dik duruş, eller avuç içleri dönük vücut yanında ayaklar bitişik, nefes vererek bacaklar yanı açılır bununla birlikte aynı anda kollar yukarıda birleşir, nefes alarak tekrar başlangıç pozisyonuna dönülür. Kollarla bacakları uyumlu bir şekilde hareket ettirmeliyiz.

Üçüncü hareketimiz BURPEE

2-3 Set şeklinde 10 tekrar yapılabilir, bu hareket vücudunuzun çoğu yerine etki edecektir.
Dik durun, squat pozisyonuna eğilerek ellerinizi vücudunuzun önünde yere koyun, ayaklarınızı arkaya savurarak sınav pozisyonuna geçin ve hiç beklemeden göğsünüzü yere değdirin, göğsünüzü kaldırıp yükseldikten hemen sonra ayaklarınızı squat pozisyonuna geri çekin, hiç beklemeden kollar yukarıda, zıplayabildiğiniz kadar yükseğe zıplayın ve bekleme yapmadan başlangıç pozisyonundan devam edin.

Dördüncü hareketimiz BICYCLE CRUNCH ( BİSİKLET MEKİK )

Bu hareket 4-5 set şeklinde 15-20 tekrar yapılabilir özellikle karnınızın yan bölgelerine etki edecektir.
Diz kalça eklemiyle 90 derece açıda sırtüstü yatılır, eller baş arkasında, karın kasları sıkılı, gövde hafif yukarıda, tek bacak 45 derece ileriye uzatılırken sabit duran dize, tersi yönündeki dirsek değdirilir ve gövdede etkili bir dönme gerçekleştirilir.
evde kalori yakımı

Beşinci hareketimiz PLANK (ŞINAV POZİSYONU)

Bu hareket vücudunuzun çoğu bölgesine yaramaktadır. Ama mekikten sonra yaptığımız için daha fazla karın bölgesine etki edecektir.3 Set şeklinde maksimum süre durabileceğiniz kadar yapmanızı öneririm.
Şınav çeker pozisyonda dümdüz durun ve kollarınız omuz genişliğini geçmeyecek şekilde açık ve elleriniz de omuzlarınızın tam altında olsun. Ayak parmaklarınızın ucuna kalkarken bacaklarınızı gergin tutun, karın kaslarınızı kullanarak vücudunuzu düzleştirin ve boynunuz rahat edecek şekilde yere ya da karşıya bakın. Kalabildiğiniz kadar bu pozisyonda kalın.

evde yağ yakımı

Altıncı hareketimiz SQUAT

Vücudumuzun temeli bacaktır özellikle squat hareketi oldukça etkili bir harekettir. Bu hareketi 4-5 set şeklinde 10-15 tekrar yapın. İlk defa yapıyorsanız bundan dolayı squat sonrası yürümekte zorluk çekmeniz normal 🙂
Başın dik ve bakışların ileri doğru olmalı, göğsünü yukarıda tut. Ayaktayken nefes alıp, çömelirken verebilirsin. Tersini de deneyebilirsin kısacası kendin için en uygun nefesi keşfet. Belini düz tutmak için enerji harcama, doğal kıvrımında kalsın. Kendi gücünüze göre kalça ve basenler yere paralel veya inebildiğin kadar aşağıda olabilir. Topuklarının üzerine oturmadan tabii. Dizlerin ayak uçlarının önüne geçmemesi hareketin genel bütünlüğü açısından önemli. Ayak tabanların yere düz bassın, ağırlığını topuklarına ver hatta biraz daha zorlaşsın istersen ayak parmaklarını kaldırmayı dene. Bu ve buna benzer içerikler için sağlık kategorime göz atabilirsiniz.

evde spor yapmak

Diğer Gönderiler

5 yorumlar

Efe 17 Şubat 2021 - 17:32

Çok başarılı bir içerik.

yanıtla
halilkoca 18 Şubat 2021 - 00:20

Teşekkür ederim.

yanıtla
Kalori Açığı Oluşturma - Kalori Açığı Nedir? Sağlıklı Beslenme 28 Şubat 2021 - 18:37

[…] evde spor yapmak istiyorsanız buraya tıklayarak evde nasıl spor yapılacağını […]

yanıtla
Kondisyon Nasıl Arttırılır - Kondisyon Nedir? Spor ve Antreman 6 Mart 2021 - 14:03

[…] çıkmaya vakit bulamıyorsanız evde spor yapmak adlı içeriğime giderek, evde konveksiyonel antreman yapmak ve hareketler arası nabız kontrolü […]

yanıtla
Yüzmek Boy Uzatır Mı ? Yüzmenin Boy Uzamasına Etkisi - Genetik Faktör 23 Ocak 2022 - 00:01

[…] şekilde hayatınızı idam ettirmek istiyorsanız ve spor salonlarına gitmeye üşeniyorsanız evde spor yaparak kilo vermek adlı içeriğime göz […]

yanıtla

Yorum Yap