Evlilik İçin Gerekli Belgeler 2022

yazan Halil Koca
evlilik için gerekli belgeler

Evlilik İçin Gerekli Belgeler?

Evlenecek herkesin merakla araştırdığı bir konuyu ele alıyorum. Evlilik için gerekli belgeler ve nikah işlemlerini evlenen herkes araştırıyor. Bunun dışında resmi nikahtaki işlemlerden de bahsedeceğim. Evlilik hakkındaki aklınızdaki bütün soruların cevabını bulacaksınız.

Nikah İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

  • Fotoğraflı nüfus cüzdanınız ve fotokopisi
  • Vesikalık fotoğrafınız
  • Evlilik adına alınmış sağlık raporu
  • Evlenme beyannamesi

Bu belgeler hakkındaki detayları aşağıda tek tek anlatacağım.

evlilik için gerekli belgeler

Evlenme Beyannamesi

Evlenecek kişilerin resmi nikah talebini gösteren bir formdur. Belediyenin talebine göre dört kopya veya iki kopya olarak düzenlenmektedir. Bu belge nikah dairesinde müraacat sırasında verilmektedir.

Nüfus Cüzdanı

Çiftlerin nüfus cüzdanlarının son 10 yıl içerisinde kesinlikle yenilenmesi gerekiyor. Nüfus cüzdanınızın üstündeki her şey okunaklı olması gerekiyor ve fotoğraflı olması gerekiyor.
Nikah dairesine nüfus cüzdanınızın fotokopisi teslim edilmektedir. Fotokopinin teyidi için asıl olan kimliğinizde talep ediliyor. Ayrıca sürücü belgeniz kimlik olarak kabul edilmemektedir.

Vesikalık Fotoğraf

Çiftin fotoğrafları kesinlikle son altı ay içerisinde çekilmiş olması gerekiyor. Tesettürlü kadınların çene, alın ve yüzleri açık olmak şartıyla başörtülü fotoğrafları da kabul edilmektedir.

Nikah Sağlık Raporu

Çiftlerin evlenmeye engel olup olmadığını kontrol etmek için sağlık raporu çıkarttırması gerekiyor. Kan tahlili ve akciğer filmi çektirilmektedir. 2021 sonu itibariyle SMA testi de çiftlere zorunlu hale getirilmiştir. Aile hekimliğinden veya devlet hastanelerinden alındığında kabul edilmektedir. Özel hastanelerden alınan sağlık raporları kabul edilmemektedir. Raporda kesinlikle aile hekiminin kaşe ve imzası olmak zorundadır. Sağlık raporu için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Raporu aldıktan sonra 6 ay geçerliliği bulunmaktadır.

Diğer Belgeler

Yukarıdaki belgeler genellikle yeterli oluyor çünkü çoğu belediye artık e-devlet sistemine entegre edilmiş durumdadır. Eğer başvuracağınız belediye e-devlet ile entegre olmamış ise ek olarak ikametgah belgesi ve nüfus kayıt örneği istemektedir.

nikah işlemleri

 

Nikah İşlemleri Nasıl Yapılır?

Evlendirme daireleri, müftülükler ve köy muhtarlıklarından başvuru yapabilirsiniz.

Nikah gününüzü almak için eşlerden birisinin ikamet ettiği belediyeye bağlı evlendirme dairesinde başvuru yapılıyor. Eşlerden herhangi biri nikahın kıyılacağı belediyeye ait ikamet adresinde yaşamıyorsa belediye evlilik izin belgesi talep edebiliyor.

2018 yılı itibarıyla artık ilçe müftülükleri nikah başvurularını kabul ediyor. Eğer nikahınızın müftülük tarafından kıyılmasını istiyorsanız eşlerin herhangi birisinin ikamet ettiği ilçenin müftülüğüne evraklarınızı götürüp başvuru yapabiliyorsunuz.

Köyde yaşayan çiftler için başvurular muhtarlığa yapılmaktadır. Belgeleri alan muhtar ilçe nüfus müdürlüğüne götürülmek üzere evrakları toparlamaktadır. Belgeleri onaylama ve nikah kıyma işlemi köy muhtarı tarafından gerçekleşebiliyor.

Evraklarınızı topladıktan sonra 6 ay içerisinde başvurunuzu yapın aksi takdirde belgeleriniz zaman aşımına uğrayacaktır. Dosyalarınızı verdikten sonra 2 veya 4 gün içerisinde nikah işlemleriniz tamamlanacaktır.

Nikah İşleminin Ücreti Nedir?

Bu ücretlendirme nikah dairesine göre değişiklik göstermektedir. İstanbul’da hafta içi nikah salonu ücretleri 500 tl civarıyken hafta sonu ve tatil günlerinde bu ücret 2 katına kadar çıkabiliyor. Bu alınan ücretler dosya ücreti, evlilik cüzdanı maliyeti gibi bütün masrafları karşılamaktadır. Net olarak bir ücret öğrenmek istiyorsanız belediyenin internet sitesine göz atarak veya arayarak bilgi alabilirsiniz.

Bir başka içeriğim olan ehliyet için gerekli belgeler 2022‘ye göz atabilirsiniz o içeriğimde detaylı bir şekilde hangi evrakların gerekli olup olmadığını sizlere sundum.

Diğer Gönderiler

Yorum Yap