5 Seçenek ile iPhone Hızlandırma Yöntemleri

yazan Halil Koca
iphone hızlandırma

iPhone Hızlandırma Yöntemleri

Eski iPhone telefonlarda sık sık herkesin merak ettiği konu olan iPhone hızlandırma yöntemlerini bugün gündeme alıyoruz. Yavaşlama problemi oldukça can sıkıcı bir hal alabiliyor, kimi zaman oyun oynarken veya sosyal medyada dolaşırken bu sorunla karşılaşabiliyoruz. Yavaşlama sorununa bugün bazı yöntemlerle yardım edeceğiz.

Öncelikle iPhonelarınızın neden yavaşladığını sorgulamanız gerekiyor. Yüklediğiniz uygulamalar ve boyutları olabilir veya telefonunuza gelen son güncellemeden kaynaklı bir yavaşlama olmuş olabilir. İphonelar oldukça güvenilir ve kaliteli bir işlemciye sahip olsalar da zaman zaman bu problemlerle karşılaşabiliyoruz.

İphone telefonunuzu 0 olarak yeni aldıysanız ve bu gibi sorunlarla ufakta olsa karşılaşıyorsanız kesinlikle garanti kapsamında olduğu için garantiye vermenizi öneririm. Eğer çok uygulama yüklediyseniz hafızanız dolmaya yakınsa bundan kaynaklı da olabilir, gereksiz uygulamaları ve özellikleri kapatarak telefonunuz eski haline gelebilir.

iphone hızlandırma yöntemleriGelelim iPhone hızlandırmanın farklı farklı yöntemlerini sizlere anlatmaya;

1) Son iOS Güncellemesi

Yeni gelen iOS güncellemeleri her zaman telefonunuzu iyileştirmek ve performansını arttırmak için yapılan güncellemelerdir. Bunun yanı sıra telefonunuzun güvenliği için iyileştirme sunmaktadır. Yeni iOS güncellemesi kesinlikle telefonunuzu yavaşlatmaz. Güncellemeler size sunulmadan önce defalarca beta aşamasında sorunları tespit edilip çözülür. Bu nedenle kesinlikle son gelen güncellemeyi telefonunuza aktarmanız sizin için faydalı olacaktır. Ayarlara girin, genel’e tıkladıktan sonra yazılım güncellemeye tıklayın. Telefonunuza yeni bir iOS güncellemesi geldiyse buradan yükleyebilirsiniz.

2) Hareketi Yavaşlat Modu

İphone cihazınız eski ise telefonunuz bazı animasyonlara tepki olarak yavaşlıyor olabilir. Hareketi yavaşlat modunu aktif hale getirerek bir nebze olsa da telefonunuzun performansını arttırabilirsiniz. Bu seçenek sayesinde animasyonları devre dışı bırakabilirsiniz bu sayede cihazınızın performansında artış olur. Ayarla girin, genel’e tıklayın, erişebilirlik seçeneğine tıklayın, hareket yavaşlatıcı’yı aktif hale getirin.

3) Uygulamaların Ön Belleğini Temizleme

Çoğu uygulama mesaj, resim ve videoları ön belleğe atarak yer kaplamaktadır. Bu sayede uygulamaları açtığınızda hızlı bir şekilde açılırlar. Bu verileri ön belleğe atan başta olan uygulamalar Safari ve Chrome gibi tarayıcılardır. Zaman geçtikçe ön belleğe atılan veriler yer kaplamaya başlar ve telefonunuzu ciddi bir şekilde yavaşlatmasına neden olur. Bütün uygulamaların ön belleğini tek tuşla silemiyorsunuz fakat tek tek her uygulamanın ön belleğini silebiliyorsunuz bence bu şekilde olması daha faydalı olmuş. Ayarlar, istediğiniz uygulamaya girin, geçmişi ve verileri sil seçeneğine tıklayın ve verilerinizi silin.

iphone nasıl hızlandırılır

4)Uygulamaların Konum Servisini Kapatın

Bir çok uygulama konumunuza erişim sağlamaktadır bu da hem telefonunuzu yavaşlatır hem de cihazınızın pil ömrünü azaltır. Ayarlara tıklayın, gizlilik bölümüne tıklayın ve oradan konum hizmetlerine tıklayın. Bu kısımda konumunuza sahip olan bütün uygulamaları görüntüleyebilir ve yönetebilirsiniz. Buradan uygulamayı kullanırken konumuma izin ver veya bütün olarak kapatabilirsiniz karar size kalmıştır. Özellikle az kullandığınız uygulamaların bu erişimini kapatarak performansınızda ciddi bir artış sağlayabilirsiniz.

5) iPhone Sıfırlama

Arkadaşlar yukarıda yazdığım şeyleri denedikten sonra hala telefonunuzun performansı kötü durumda ise son çare olarak telefonunuzu sıfırlayabilirsiniz. Bu seçeneği uygulamadan önce kesinlikle iCloud’unuzun yedeklemesini tamamlamanızı öneririm. Çünkü verilerinizin hepsi sıfırlanacak yani silinecektir. Telefonunuzu sıfırlamak için ayarlara girdikten sonra genel kısmına tıklayın. Aşağı kısımda yeniden başlat seçeneği mevcut oraya tıklayın ve tüm içeriği ve ayarları sil seçeneğine tıklayın. Bu şekilde telefonunuzu sıfırlamış olacaksınız. Unutmayın ki telefonunuza tekrar fazla uygulama yüklerseniz aynı şey başınıza gelebilir. Bu nedenle telefonunuza sadece ihtiyacınız olduğu uygulamaları yüklemenizi öneririm.

iPhone ile alakalı olan bir başka içeriğim olan YouTube’dan iPhone’a Video İndirmek? göz atabilirsiniz.

Diğer Gönderiler

Yorum Yap