Kalori Açığı Nedir?

yazan Halil Koca
kalori açığı nedir

Kalori Açığı Nedir ?

Kalori Açığı Nedir? Nasıl Kilo Verilir?

Günlük harcadığınız kalori, besinlerden aldığınız kaloriden daha fazla olursa, ihtiyaç duyulan enerji vücudun yağ depolarından kullanılır. Kalori açığı oluşturmanın temel hedefi bunu sağlamaktır. Tabii ki de süreklilik gerektirir. Kalori açığı nedir ? Kalori açığı nasıl oluşturulur ? Kilo nasıl verilir ? Yağ yakımı nasıl sağlanır ?

Yapmanız gerekenler zor görünse de basit, yediğiniz her besinin kalorisini ölçmeniz gerekmektedir. Ortalama bir birey olduğunuzu varsayarsak günlük 2000 kalori ihtiyacınız vardır. Kalori açığı yaratmanız için her gün 1600-1800 kalori arası almanız gerekmektedir. Gün geçtikçe yavaş yavaş kilo vermeniz sağlanacaktır. Eğer kesin bir sonuç istiyorsanız TDEE’nizi bularak tam olarak kaç kalori ihtiyacınız olduğunu öğrenirsiniz. 1 kilogram yağ 8841 kaloriye denk gelmektedir.
Eğer yediğiniz besinlerin toplam kalorisi 300-500 daha düşük olursa zaman geçtikçe kilo verdiğinizi ve yağ yaktığınızı anlayacaksınız. Tek yapmanız gereken kalori açığı oluşturup devamlılık sağlamaktır. Açlığınızı bastırmanız için gün içinde bol bol su tüketin, su içmekten kaçınmayın.
Ayrıca yağ yakımını hızlandırmak istiyorsanız kahve içebilirsiniz. Kahve metabolizmanızı hızlandıracak, aynı zamanda iştah kapatıcı özelliği ile de diyetinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca sabah aç karınla yapılacak olan kardiyo yağ yakmanıza yardımcı olacaktır.

kalori açığı nedir

Nasıl Daha Az Kalori Alırım?

– Öncelikle şekerli her üründen uzak durmanız gerekiyor.
– Karbonhidratlı yiyeceklerden az tüketmeniz gerekiyor.
– Abur cubur, şekerli içecekler vb. tüketmekten kaçınmanız gerekmektedir.
Öncelikle kilo vermemizi kolaylaştıracak etkenlerden bazıları beslenme, spor ve uyku düzenidir.
En az 8 saat uyumanız gerekmekte mümkünse gece yarısından önce uyumalısınız. Haftada en az 3 gün spor yapmanız gerekmektedir. Beslenmeniz çeşitli şekilde protein, karbonhidrat, sağlıklı yağlar ve sebzelerden oluşacak şekilde gündelik kalori hesaplamanızı yapmanız gerekmektedir. Söylediğim gibi günlük almanız gereken kalori miktarınızı öğrenip işe koyulabilirsiniz. Her yediğiniz besinin kalorisini hesaplayıp günlük almanız gereken kalori miktarının 200-400 arası altında beslenirseniz, sağlıklı bir şekilde rahat ve zorlanmadan kilo vereceksiniz.

Bütçeniz yetiyor ise protein olarak balık; kırmızı et ve tavuğa oranla daha faydalıdır. Günlük olarak metabolizmanızın iyi çalışmasını istiyorsanız kesinlikle karbonhidrat ve proteinin yanında sebze, yeşillik tüketimi yapmanız gerekmektedir. Hedeflediğiniz kiloya umarım ulaşırsınız, merak ettiğiniz soruları iletişim ve yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Eğer evde spor yapmak istiyorsanız buraya tıklayarak evde nasıl spor yapılacağını öğrenebilirsiniz. Kondisyon nasıl arttırılır adlı içeriğime göz atabilirsiniz.

Diğer Gönderiler

1 Yorum

Kondisyon Nasıl Arttırılır - Kondisyon Nedir? Spor ve Antreman 18 Nisan 2021 - 02:11

[…] kondisyon antremanı videosu için buraya tıklayabilirsiniz. Kalori açığı oluşturmak için buraya tıklayarak detaylı bilgi […]

yanıtla

Yorum Yap