Kondisyon Nasıl Arttırılır?

yazan Halil Koca
kondisyon nedir ?

Kondisyon Nasıl Arttırılır?

Kondisyon Nedir?

Öncelikle dayanıklılık ile karıştırmamanız gerekiyor, kondisyon ile dayanıklılık arasında farklar vardır. Dayanıklılık vücudun yapılan fiziksel bir olaya karşı direnç yetisidir. Kondisyon ise anlık performans düzeyi olarak tanımlanmaktadır. Dayanıklılıktan farklı olan kısmı, kondisyon aynı zamanda sporcunun yaptığı sporla ilgili fizyolojik, psikolojik, teknik ve taktik performans düzeyi olarak da açıklanabilir. Kondisyon Nasıl Arttırılır? Kondisyon Nedir? Kondisyon Arttırmanın Aşamaları Nelerdir? 

kondisyon nasıl arttırılır

Kondisyon Nasıl Arttırılır?

Kondisyonun ve dayanıklılığın anlamını öğrendiğimize göre sırada kondisyon nasıl arttırılır ve kondisyon nasıl geliştirilir soruları var. Öncelikle kendinize bir hedef belirlemeniz ve kendi gelişiminizi anlamanız gerekmektedir. Eğer kendi gelişiminizi göremiyorsanız kesinlikle bir antrenörle çalışmanız ve sizin gelişiminizi onun analiz etmesi gerekiyor. Kuvvet artışını ve kalbinize fazla kan pompalamayı sağlayacak kardiyo egzersizleri yapmanızı öneririm.
Kondisyonunuzu arttırmaya çalışırken sakatlanmak istemiyorsanız antremanlarınızdan sonuç almak için beklemeniz gerekmektedir. Yavaş yavaş hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Kondisyon Arttırmak İçin Uygulanması Gereken Adımlar?

  • İlk yapılması gereken kalp atış hızınızı kontrol etmektir. Sürekli kalp atış hızınızı ölçerek yapılacak kontrollerle ortalama kalp atış sayısı tespit edilmeli ve izlenmelidir.
    * Her gün belirli bir ölçüde arttırarak kardiyo çalışması yapmanız gerekmektedir. Kardiyo çalışmalarınızı dışarıda temiz hava yapmaya özen gösterin, kondisyon arttırmak için temiz havada kardiyo yapmak önemli bir kuraldır.
    * İlk adımda yapmanız gerekenler kardiyo esnasında kalp atış hızınızın oranını ayarlamaktır. Bu oran %40 – %50 oranında olması gerekmektedir, kardiyo sırasında kalp hızınızı 40-50 arasında tutmanız gerekiyor. Bu adım 1 hafta uygulanmaktadır.
  • İkinci adımda yapmanız gerekenler kardiyo dışı olarak normal spor esnasında kalp hızınızı ayarlamaktır. Önemli olan tek şey herhangi bir spor dalı farketmeksizin kalp hızınızı ayarlamaktır. Kalp hızı oranınızı %40 – %50 ‘den arttırarak %60 – %70 ‘e çıkartmanız gerekmektedir. Bu adım 1 hafta uygulanmaktadır.
  • Üçüncü adım diğerlerinin aksine 6 ay sürmektedir. Antremanlarınızın süresi günlük 45 dakikaya çıkması gerekmektedir. Bu aşamada yapmanız gereken şey kalp hızınızı %70 – %85 oranına kadar çıkartıp o seviyede tutmaktır.
  • Dördüncü ve son olan adımda yapmanız gerekenler yaşamınız boyunca aktif spor yapmaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Haftada 3-5 gün arasında açık havada kardiyo yapıp ayrıca haftada 3-5 gün normal antreman yapmanız gerekmektedir. Kalp atış hızınızı %70 – %80 arasında tutmanız gerekmektedir son olarak bu aşamanın bir sonu olmamaktadır. Kondisyonunuzu iyi tutmak istiyorsanız bu aşamayı hayatınız boyunca tekrarlamanız gerekmektedir. Son olarak antreman esnasında dinlenme aralarında kalp atış hızınız %40-50 ‘lere düşmesi gayet normal bir olaydır hatta bu düşüş ne kadar olursa olsun sağlığınız açısından faydalıdır. Geldik son aşamaya artık ilk başladığınız haftayla kendinizi kıyaslayabilirsiniz, nabzınızı kontrol edebilirsiniz.

Evden çıkmaya vakit bulamıyorsanız evde spor yapmak adlı içeriğime giderek, evde konveksiyonel antreman yapmak ve hareketler arası nabız kontrolü yapmayı öğrenebilirsiniz. Evde kondisyon antremanı videosu için buraya tıklayabilirsiniz. Kalori açığı oluşturmak için buraya tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Diğer Gönderiler

1 Yorum

Kalori Açığı Nedir ? Kalori Açığı Oluşturmak - Sağlıklı Beslenme 18 Nisan 2021 - 02:06

[…] evde nasıl spor yapılacağını öğrenebilirsiniz. Kondisyon nasıl arttırılır adlı içeriğime göz […]

yanıtla

Yorum Yap