Lise Stajyer Maaşı 2022

yazan Halil Koca
lise stajyeri maaşı 2021

LİSE STAJYERİ MAAŞI 2022

2021 yılında gelen asgari ücret zamı ile birlikte lise stajyer maaşı zamlanmıştır. Asgari ücretteki artışla değişen staj maaşları yükseldi. Lise staj maaşları ne kadar oldu? Asgari ücrete %21’lik bir artış gerçekleşti. Asgari ücreti 2 bin 825 tl olarak açıklanmıştır. Staj okulların başladığı ilk haftadan itibaren başlamaktadır.

Lise Stajyer Maaşı Ne Kadar Oldu?

Lise öğrencileri, lisede son sınıfa geldiklerinde okudukları bölüm hakkında daha fazla bilgi almak için ve pratik yapmak için zorunlu olarak staj yapmaktadırlar. Staj yerlerini öğrenciler kendi bölümlerine uygun yerlerde yapmak zorundadır. Öğrenciler staj yeri bulamıyor ise koordinatör öğretmenleri bu konuda yardımcı olarak öğrencilere uygun staj yeri bulmak zorundadır.
Staj yapan öğrenciler 2020 yılında minimum staj maaşı olarak 631 tl almaktadır. Asgari ücrete zam gelmesiyle 2021 yılında alınan minimum staj maaşı 767 tl olarak belirlenmiştir. Bu bütçenin belirli bir miktarını devlet ödemektedir. Eğer staj ücretinizin belirli bir miktarını devletin ödemesini istiyorsanız size verilen staj kağıdında devlet katkısı bölümünü işaretlemeniz gerekmektedir. Ayrıca staj yerinizden alacağınız maaşın her ay aldığına dair dekontunu okulunuzda stajınızdan sorumlu olan koordinatör öğretmene götürmeniz gerekmektedir. Detayları okulunuzdaki koordinatör öğretmene sorabilirsiniz.
Staj maaşı hesaplanırken agi ücreti çıkartıldıktan sonra kalan paranın %30 u staj maaşı olarak kabul edilmektedir.

lise stajyer maaşı

Lise Öğrencileri Kaç Gün Staja Giderler? Maaş Kesintisi?

Lise öğrencilerinin haftada 3 gün staja gitme zorunluluğu vardır. Örneğin; pazartesi-salı-çarşamba staj, perşembe, cuma okul şeklindedir. Stajyer olan öğrenci staj günleri izinli veya izinsiz staja gitmediği takdirde staj maaşından kesinti olacaktır. Ayrıca hafta sonu staj yerinde çalışmak normal şartlarda yasak fakat öğrenci isterse çalışabiliyor. Eğer çalışacağınız staj yeri sizi zorunlu olarak hafta sonu işe çağırıyorsa ve siz gitmek istemiyorsanız bunu stajınızdan sorumlu öğretmene belirterek gerekli tedbirleri alacaktır.

Resmi Tatillerde Staj Maaşından Kesinti Olur mu?

İzinli veya izinsiz staja gitmediğinizde kesinti oluyor. Fakat resmi tatillerde yani hükümet tarafından resmi tatil sayılacak günlerde staj maaşınızdan kesinlikle kesinti olmayacaktır.

Staj Yeri Değiştirebiliyor muyuz?

Memnun kalmadığınız sizi zora sokacak durumlarda koordinatör öğretmeninizle görüşüp, şikayetçi olduğunuz konuları öğretmeninize belirtirseniz başka bir staj yeri bulmak şartıyla staj yerinizi değiştirebilirsiniz. Belirli evraklar verildikten sonra eski staj yerinize ve yeni staj yerinize imza attırmanız gerekmektedir. Ayrıca staj yeriniz sizden memnun değil ise bunu koordinatör öğretmeninizle paylaştıktan sonrada staj yerinizi değiştirebilirsiniz. Staj yeri arıyorsanız buraya tıklayarak kendinize uygun staj yeri bulabilirsiniz.

Staj defteri nasıl doldurulacağını merak ediyorsanız staj defteri nasıl doldurulur adlı içeriğime göz atmanızı tavsiye ederim

Diğer Gönderiler

2 yorumlar

Staj Defteri Nasıl Doldurulur? Dikkat Etmeniz Gerekenler - Staj 27 Mart 2021 - 20:47

[…] maaşlarının ne kadar olduğunu merak ediyorsanız stajyer maaşı içeriğime göz atabilirsiniz. Staj ile alakalı daha fazla bilgiyi o içeriğimde […]

yanıtla
Trendyol Kurye Maaşları 2022 - Halil Koca | İçerik Üreticisi 29 Ocak 2022 - 02:06

[…] başvurusu yapabilir, buraya tıklayarak ise trendyol araçlı kurye başvurusu yapabilirsiniz. Lise stajyer maaşlarını merak ediyorsanız göz […]

yanıtla

Yorum Yap