Mining Yapma

yazan Halil Koca
mining nedir

Mining Nedir ?

Son aylarda ismini herkesten duyduğumuz kripto paralar, oldukça merak konusudur. Kripto para madenciliği (mining) bir o kadar insanların merak ettiği konulardan bir tanesidir. Bu içeriğimde mining nedir ? mining yapma ? Bu konuları detaylı bir şekilde sizlere anlatacağım.

Mining, özel donanım ve yazılımlara sahip olan bilgisayarların, karışık problemleri çözüp kripto para transfer işlemlerini onaylaması ve bunun sonucunda yeni üretilen kripto parayla ödüllendirilmesi olarak tanımlanmaktadır. İyi bir bilgisayara ve internete sahip olan herkes mining yapabilir. Madencilik yapmak isteyenlerin çok güçlü işlemcili bilgisayarlara sahip olması gerekmektedir.
Cüzdanların arasında yapılan para transferleri, pek çok blok zincirinde onaylanmadan bir işlem havuzuna aktarılıyor. Daha sonra bu işlemler bir araya getirilerek blok oluşturulmaktadır. Bu bloklar, ağa bağlı olan sistemler açısından doğrulanarak onaylandıktan hemen sonra blok zincirine yazılmaktadır. Kripto para madencileri; para transferi işlemlerini doğrulayarak onaylar ve blok zincirinin kopyasını saklar.

mining yapmaMining Yapma

Son zamanlarda kripto paraların çok sık duyulmasıyla ve herkesin kripto paralara yönelmesiyle ekran kartlarıyla mining yapan kullanıcıların işi epey zorlaştı. Bitcoin’in her gün daha fazla değer kazanmasıyla ekran kartı ile mining yapma oldukça zor bir hal aldı. Kullanıcılar bitcoin yerine piyasada daha düşük değere sahip olan coinlere yönelmeye başladılar. Bu durumda ekran kartı ile mining yapan kullanıcılar bu coinlere yöneldi ve rahatlıkla yapabiliyorlar. Fakat bitcoin için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Bitcoinin piyasa değeri çok büyük olduğu için ve herkes bitcoin madenciliği yaptığı için kazanacağınız rakamlar çok gülünç olacaktır. Bitcoin madenciliği yapmak su dolu havuzu kaşıkla boşaltmaya benzeyecektir.

Madencilik açısından ekran kartları kullanmak işlemciye göre daha iyidir. Bunun sebebi tekrarlanan işlemlerin hızlı bir şekilde yapılmasından kaynaklanmaktadır. İşlemciler ise çoklu ve farklı işlemleri gerçekleştirmeye uygundur, bu sebeple mining yapan kişiler genellikle ekran kartını tercih etmektedir. Çünkü mining dediğimiz madencilik işlemleri birbirine benzeyen ve tekrarlanan hesaplamaların gerçekleştirildiği bir işlemdir. Ekran kartı ile madencilik yaparken ekran kartı, şifre çözümü için denemeler gerçekleştirmektedir. Ekran kartlarının içerisinde bulunan hesap üniteleri matematik işlemlerinin hızlı bir şekilde çözüm yolunu sağlamaktadır. Bu sebeplerden dolayı ekran kartı kullanımı işlemciye nazaran daha avantajlı ve mantıklıdır.

Mining Ne Kadar Kazandırır ?

Kripto para madenciliği yani mining oldukça zaman alarak para kazandırır. Tercih edeceğiniz mining çeşidinden yapacağınız kripto paranın değerine ve birimine bağlı kazanacağınız para değişmektedir. Sisteme yapacağınız yatırım oldukça bütçeli bir yatırım olacaktır. Malum Türkiye şartlarında bilgisayar parçalarının fiyatları uçtu. Fakat bu parayı bir süre sonra kazanca çevirebilirsiniz. İşlemci gücü arttığı için elektrik tüketimi çok yükseliyor. Ayrıca bilgisayarların soğutulması çok zor oluyor. Bunları hesaba katmanız gerekmektedir. Ne kadar fazla bilgisayar artarsa bunların bakımları ve kontrol etmek oldukça zorlaşacaktır. Mining işlemine girişmeden önce bu konu hakkında yeterli donanıma sahip olmanız gerekiyor. Akside takdirde harcadığınız paralar ve aldığınız şeyler çöpe gidecektir. Mining işini ilerlettiğiniz zaman sürekli bu işe yatırım yapmanız gerekmektedir. Herhangi bir parça arıza yaptığında ya da performansları düştüğünde bunları değiştirmeniz gerekiyor.

mining ne kadar kazandırırUmarım mining konusunda size yeterli bilgi verebilmişimdir. Daha fazla kripto paralar ile ilgili içerik istiyorsanız yorum yazmayı unutmayın. Kripto Para Nasıl Alınır, Kripto Paraya Vergi Gelecek mi ve Binance’ten Para Nasıl Çekilir ? Adlı içeriklerime göz atabilirsiniz.

Diğer Gönderiler

4 yorumlar

Binance'ten Para Çekme - Binance'ten Para Nasıl Çekilir? 8 Mayıs 2021 - 02:44

[…] yorum yazmayı unutmayın. Kripto Para Nasıl Alınır, Kripto Paraya Vergi Gelecek mi ve Mining Nedir ? adlı içeriklerime göz […]

yanıtla
Kripto Paraya Vergi Gelecek mi? - Halil Koca | İçerik Üreticisi 8 Mayıs 2021 - 02:45

[…] gidebilirsiniz. Binance üzerinden nasıl para çekileceğini merak edenler göz atabilir. Mining Nedir ? adlı içeriğime göz […]

yanıtla
Kripto Para Nasıl Alınır - Güvenilir Kripto Para Alım Uygulaması? Bitcoin 8 Mayıs 2021 - 02:51

[…] ile ilgili içerik istiyorsanız yorum yazmayı unutmayın. Kripto Paraya Vergi Gelecek Mi ? , Mining Nedir ? ve Binance’ten Para Nasıl Çekilir ? Adlı içeriklerime göz […]

yanıtla
NFT Nedir ? NFT Nasıl Yapılır - NFT Nasıl Alınır ? 16 Kasım 2021 - 23:18

[…] paralarla ilgili daha fazla bilgi için kripto para nasıl alınır, mining yapma, binanceden nasıl para çekilir adlı içeriklerime göz […]

yanıtla

Yorum Yap