NFT NEDİR ?

yazan Halil Koca
nft nedir

NFT NEDİR ? NASIL YAPILIR ? NASIL ALINIR ?

2021 yılından adını çokça duyduğumuz sanal paralar ile birlikte NFT ortaya çıkmıştır. Sanal olarak değiştirilemeyen ve takas edilemeyen, tek anlamına gelen NFT hakkında bilgi vereceğim. Bu içeriğim NFT Nedir, NFT nasıl yapılır gibi sorulara rahatlıkla cevap bulacaksınız.

NFT Nedir ?

Son dönemlerde sanat dünyasının blok zinciri teknolojisiyle buluşmasıyla oldukça popüler hale gelen NFT’ler, dijital dünyada hemen hemen herkesin ilgi odağı olmuştur. NFT’lere örnek vermek gerekirse tweetler, videolar, dijital sanat eserleri ve bir çok fotoğraf NFT olarak açık arttırmayla satılmaktadır. Oldukça enteresan fiyatlara satılan NFT’ler alıcı bulmakta hiç zorlanmıyor.

Teknolojinin gelişmesiyle günlük hayatımızda oldukça teknolojik aletle ilgilenmeye başladık. Her gün saatlerce sosyal medyada vakit geçiriyoruz ve bununla birlikte bizlere ait olmayan içerikleri veya fotoğrafları paylaşabiliyoruz. NFT aslında bu paylaştığınız şeylerin asıl sahibinin yani yaratıcısının kim olduğunu öğrenmemize yarıyor.

nft nasıl yapılır

NFT Nasıl Yapılır ?

Her insan bir NFT yaratabilir bununla birlikte NFT yaratmak için belirli bir kripto piyasası hakkında bilgili olmanız gerekmiyor. Yapmış olduğunuz NFT’leri blok zinciri olarak hangisinde yayınlayacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Şu an için en mantıklısı ethereum blok zinciridir. Pazar yerinizi belirledikten sonra oturum açıp, yapmış olduğunuz NFT’yi sisteme yükleyin. Sisteme yüklediğiniz dosyanın herhangi bir eşi veya kopyası olup olmadığı sorgulamaktadır. Sistem onaylarsa açıklama ve fiyatlandırma yapmanız gerekmektedir.

NFT Nasıl Alınır ?

Öncelikle satın alacağınız platformu belirlemelisiniz bununla birlikte satın alacağınız NFT’yi hangi kripto para birimiyle alacağınızı belirlemelisiniz. Birbirinden farklı NFT satış platformu bulunmaktadır. Bunlardan bazıları SuperRare, VIV3, Rarible, OpenSea gibi popüler olan platformlardır. Eğer bir NFT satın almak istiyorsanız kesinlikle platform cüzdanınızda önceden para bulundurmanızda fayda var. Çünkü almak istediğiniz NFT bir anda satılabilir ve bu durum sizi üzebilir.

nft nasıl alınır

NFT Nasıl Popüler Oldu ?

NFT’ler blok zincirinde güvenli bir şekilde saklanmaktadır aynı zamanda asla silinemez, yok edilemez ve kopyalanamaz. NFT geliştiricileri sonsuz token üretebildikleri halde bu sayıyı sınırlı bir şekilde tutuyorlar. NFT’lerin özgeçmişini rahatlıkla bulabiliriz yani almış olduğunuz NFT’nin ilk sahibine kadar takip edebiliyorsunuz. Bu sebeplerden ötürü NFT son zamanlarda oldukça ilgi görmüştür.

Kripto paralarla ilgili daha fazla bilgi için kripto para nasıl alınır, mining yapma, binanceden nasıl para çekilir adlı içeriklerime göz atabilirsiniz.

Diğer Gönderiler

Yorum Yap