Telefonunuzun Pil Ömrünü Uzatmak İçin Yöntemler

yazan Halil Koca
pil ömrünü uzatmak

Telefonunuzun Pil Ömrünü Uzatmak İçin Yöntemler

Bu içeriğimde akıllı telefonlarınızın pil ömrünü uzatmak için yapmanız gerekenlerden ve pil ömrünü azaltacak şeylerden bahsedeceğim. Bataryalar telefonların olmazsa olmaz bir parçasıdır, günümüzde çoğu insan telefonlarının bataryasının bitmesinden şikayetçi olduğu için yeni akıllı telefon almaktadır. İşlemci ve ekran kartı gibi önemli bileşenleri üreten üreticiler konu bataryaya geldiğinde duraksıyorlar. İçeriğimizde bataryanızın ömrünü uzatmaya yararlı şeylerden bahsedeceğim.
Batarya : Li-ion piller, yüksek enerjili yoğunluk sunan pillerdir. Her şekilde ve boyutta olan Li-ion piller var ancak biz genel olarak telefonlar için olanları konuşacağız. Telefonlardaki Li-ion piller, lityum kobalt oksit esaslı pillerdir. Pildeki hücreler yüksek enerji yoğunluğu sunar.

telefon pil ömrünü uzatmak

Telefonunuzun Pil Ömrünü Uzatmak İçin Tavsiyeler

Sıfırdan Yüze

Telefonunuzu şarj ederken önemli hususlar bulunmaktadır. Daha önce sık sık duyduğumuz bir şey varsa o da telefonun şarjının sonuna kadar bitmesini beklememenizdir. Telefonu sıfırdan yüze kadar şarj etmek yani aşırı şarjda bırakmak telefonun bataryasına zarar vereceği söylenmektedir. Öncelikle, akıllı telefonlarınız son derece akıllı aletlerdir. Bu yüzden, akımı ne zaman alıp ne zaman keseceğini iyi bilir. Telefonu şarjda tutmak büyük sorunlar oluşturmayacaktır ancak telefonu şarjının sıfıra ulaşması uzun vadede pili yoracaktır. Normal bir telefon şarjının 400 kere, sıfıra inmeye tahammülü vardır. 400 devir boyunca sıfırı gördükten sonra, piliniz, gücü tutamamaya başlar. Durum böyle olunca, telefonunuzun şarjı çok daha hızlı bitecektir.

Belli Bir Şarjda Takılma Sorunu

Günümüzdeki telefonlar çok teknolojik aletler olmasına rağmen bu sorunla genelde karşılaşabiliyoruz. Pil yüzdesi normalde %40 olması gerekirken %60’da takılması gibi sorunlar yaşanabiliyor. Sonra bir anda şarjınız 60’dan 40’a düştüğü için sinirlenebiliyorsunuz. Bu gibi durumlarda şarjınızı sonuna kadar sıfırlayın ve yeniden şarj edin. Bu yaptığınız işlem pilinizin kalibre edilmesini sağlar. Bu sistem sadece akıllı telefonlar için değil şarj edilen bilgisayarlar için de geçerli bir durumdur.

Hızlı Şarj Sorunu

Hızlı şarjda yüksek voltaj ve amperde elektrik akımı sunan bir adaptör kullanılmaktadır. Telefonunuzda hızlı şarj özelliği mevcut ise gönül rahatlığıyla hızlı şarj özelliğini kullanabilirsiniz. Telefonunuz hızlı şarj desteklemiyor ise tedbirli bir şekilde hızlı şarjı kullanabilirsiniz. Eğer telefonunuz belirli bir süreden sonra ısınırsa kesinlikle hızlı şarj kullanmanızı önermiyorum.

Orjinal Şarj Aleti Kullanmak

Öncelikle çakma ve orjinal olmayan şarj aletlerini kesinlikle ama kesinlikle kullanmayınız. Kablosuz şarj kullanmak sağlıklıdır ancak daha uzun sürede şarj edersiniz. Telefonunuz %10 un altına düşmeden telefonu şarja koymayın ve telefonunuz şarjdayken telefonunuzla ilgilenmeyin. Kesinlikle yan sanayi çakma bir şarj aleti kullanmayın, hem batarya sorunu yaratır hemde herhangi bir batarya patlama riskine göz yummuş olursunuz.

Hızlı Şarj İstasyonları

Dışarıda görmüş olduğunuz toplu taşımada, avmde vb. yerlerde gördüğünüz hızlı şarj istasyonlarını kesinlikle ama kesinlikle kullanmayınız. Boş yere telefonunuzun bataryasını mahvetmiş olursunuz.

Umarım telefonunuzun pil ömrünü uzatmak için verdiğim tavsiyelere uyarsınız ve telefonunuzu uzun ömürlü kullanırsınız. Eğer yüksek pil gücü olan telefon önerisi istiyorsanız, uygun, orta ve pahalı fiyatlı telefon önerileri adlı içeriğime göz atıp inceleme yapabilirsiniz. Bataryanızın ömrünü uzatmaya yönelik bir video isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Diğer Gönderiler

1 Yorum

İphone Video İndirmek - YouTube'dan İphone'a Video İndirme? 31 Mart 2021 - 00:16

[…] sayfamı gezmeyi unutmayın. Telefonunuzun şarjının çabuk bitmesini engellemek istiyorsanız buraya tıklayarak pil ömrünüzü uzatmak için verdiğim tavsiyelere uymanızı […]

yanıtla

Yorum Yap