Staj Defteri Nasıl Doldurulur?

yazan Halil Koca
staj defteri doldurma

Staj Defteri Nasıl Doldurulur?

Lisede staj yapan arkadaşlar kesinlikle bu konuyu araştırmışlardır fakat kesin bir açıklama bulamamışlardır. Bende lisede staj yapmış biri olarak size staj defteri nasıl doldurulur bunu anlatacağım.
Öncelikle dönemin sonunda kara kara düşünmek ve üzülmek istemiyorsanız yapmanız gereken bazı şeyler var. Her okulun ve kordinatör öğretmenin öğrenciden beklediği staj defteri farklıdır.

Stajda ne yaptığınızı günü gününe not almanız gerekmektedir. Her gün yaptığınız işin fotoğrafını çekmeniz gerekmektedir. Bir çok okul, staj defterinde işlerin fotoğraflarını istemektedir. Her gün bunları yaptığınız takdirde dönem sonunda kafanız rahat edecektir. Staj defterinin yazma işleminin büyük bir kısmını her gün yaptığınız not alma ve fotoğraflama ile bitirmiş olacaksınız. Eğer dönem sonunda elinizde not veya fotoğraf yok ise sınıfınızdaki ve çevrenizdeki arkadaşlardan herhangi bir gün ne yaptıklarını ve fotoğraflarını alıp kendi staj defterinize siz yapmışsınız gibi yazabilirsiniz.

Bazı okullar bütün defteri el ile yazmanızı isterken bazı okullar bilgisayar çıktısı kabul edebiliyor. Staj defterinizin nasıl doldurulacağını merak ediyorsanız okulunuzun web adresinden staj defteri nasıl doldurulacağına dair çok detaylı pdf bulunmaktadır.

staj defteri nasıl doldurulur

Benim kordinatör öğretmenim benden bir gün ne yaptıysam maddeler halinde yazmamı aynı zamanda yaptığım işe dair o sayfaya fotoğraf koymamı istemişti. Farklı hocalarda maddeler halinde değil daha detaylı şekilde hikaye tarzı anlatmanızı isteyebilir. İkiside kolay tek yapmanız gereken yaptığınız işi o gün not almak almazsanız dönem sonunda şu gün ne yapmıştım diye kara kara düşünürsünüz.
Staj defterinizdeki her sayfaya kordinatör öğretmeniniz imza atmak zorunda yani bu demek oluyor ki yalan yanlış şeyler yazmamanız gerekmektedir.

  • Staj defteri doldururken yapmanız gereken başlıca kurallardan biri yazım kurallarına dikkat etmek ve düzenli yazmak. Önceden farklı bir kağıtta yazacağınız şeyi yazıp doğruysa staj defterinize geçirmenizi tavsiye ederim. Değerlendirme yaparken kordinatör öğretmeniniz buna takılabilir.
  • Yaptığınız işe dair bilgiler verin. Stajın amacı okul bilgileri dışında sahadaki bilgileri vermektedir. Bir işi öğrenmek istiyorsanız o için içerisinde bulunmanız gerekmektedir. Küçük yaşta böyle bir avantajınız olduğu için staj bu yönden güzeldir.
  • Son olarak yaptığınız işe dair fotoğraflar ekleyin. Fotoğraflar yaptığınız işe uygun ve açıklayıcı olmalıdır. Fotoğraf koymanız kordinatör öğretmeniniz tarafından hoş karşılanır ve puan olarak staj defterinize yüksek verebilir.
  • Staj defterinde üst bölüme yaptığınız işi yazmalısınız, sağ tarafa tarih atılmaktadır. Aşağıda bulunan yapılan iş kısmına sayfanın kısa özeti yazılmalıdır. Ayrıca aşağıda sizden görevli olan öğretmen tek tek bütün sayfalara imza atmalıdır. Aynı zamanda stajınızdaki ustanızın her sayfada imzası bulunmaktadır.

Stajyer maaşlarının ne kadar olduğunu merak ediyorsanız stajyer maaşı içeriğime göz atabilirsiniz. Staj ile alakalı daha fazla bilgiyi o içeriğimde bulabilirsiniz.

Diğer Gönderiler

1 Yorum

Lise Stajyer Maaşı 2021 - Halil Koca | İçerik Üreticisi 27 Mart 2021 - 20:48

[…] defteri nasıl doldurulacağını merak ediyorsanız staj defteri nasıl doldurulur adlı içeriğime göz atmanızı tavsiye […]

yanıtla

Yorum Yap