Windows 10 Sıfırlama

yazan Halil Koca
windows 10 sıfırlama

Windows 10 Sıfırlama

Merhaba bu içeriğimde yavaşlamış olan bilgisayarlarınızı windows 10 sıfırlama işlemiyle nasıl hızlandıracağınızı anlatacağım. Windows 7 ‘ de sıfırlama maalesef mümkün değil. Fakat Windows 7’den sonra çıkan Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10’da mevcut. Windows sıfırlamak oldukça avantajlı, format atmak yerine kolaylıkla windowsunuzu sıfırlayabilirsiniz.
Bilgisayarlarınız zaman geçtikçe yavaşlayabilir veya oyunlarda donabilir. Sebepleri arasında virüs, zararlı yazılımlar veya kullanılmayan eski gereksiz programlar olabilir. Bundan dolayı windowsunuzu sıfırlayarak bilgisayarınızı ilk gün ki haline getirmeniz mümkün.
Bu yazımda windows 10 sıfırlamayı anlatacağım fakat aynı işlemleri uygulayarak windows 8 ve 8.1 sıfırlayabilirsiniz. Neden windowsunuzu sıfırlamalısınız, formata göre avantajları nelerdir öncelikle sizlere birazcık bunlardan bahsedeceğim.

  •  Formatta olduğu gibi hiçbir şey silinmez. Masaüstünüzde duran dosyalarınız, belgeleriniz, fotoğraflarınız aynı şekilde kalabilir.
  • Format attığınız gibi windowsunuz gitmektedir ve kurulum yapmanız gerekmektedir. Windows sıfırlamada windows lisansınız durur ve kurulum yapmanıza gerek kalmaz.
  • 10 dakika içerisinde halledebileceğiniz bir işlem, kurulum yaptıktan sonra ek olarak windows kurulumu ve diğer sürücü kurumlarıyla uğraşmanıza gerek kalmaz.
  • Formata nazaran herkes kolaylıkla windowsunu sıfırlayabilir. Format biraz daha bilgi gerektirmektedir.

Windows 10 Sıfırlama İşlemi

Öncelikle yapmanız gereken şey içerisinde windows 10 olan usb veya dvd’yi bilgisayarınıza takıyor olmanızdır. Windows sıfırlama esnasında bu işlem her ne kadar gerekmese de bir sorun çıkmaması ve hata vermemesi için bu işlemi gerçekleştirmelisiniz. Gelelim bir sonraki aşamaya, dvd veya usb’yi taktıktan sonra bilgisayarımızı yeniden başlat seçeneği ile başlatalım. Yeniden başlatma seçeneğini seçerken shift tuşuna basılı tutmanız gerekmektedir. Shift’e basıp yeniden başlatınca bilgisayar normal şekilde açılmaz, windows onarım kısmı ekrana gelecektir. Bu ekranda çıkan kısımda devam et seçeneğini değil, Sorun Gider kısmına tıklıyoruz. Bu kısma tıkladıktan sonra karşımıza Bu Bilgisayarı Sıfırla seçeneğini çıkacaktır bu seçeneği seçiyoruz.

windows sıfırlamaWindows’umuz düzgün bir şekilde açılmaz ise altta bulunan Gelişmiş Seçenekler’i seçecektik. Bir sonraki aşamada karşımıza Dosyalarımı Sakla ve Her Şeyi Kaldır seçenekleri çıkacaktır. Bilgisayarınızdaki dosyalar silinmesin istiyorsanız Dosyalarımı Sakla seçeneğine tıklamalısınız.

windows sıfırlama nasıl yapılır

  • Dosyalarımı Sakla (Keep My Files) : Bilgisayaranız da bulunan resimler, dosyalar, müzikler, klasörler ve dosyalarınızı silinmez. Fakat bilgisayaranız da bulunan programlar silinecektir. Masaüstünde silinen programlara ait “Kaldırılan Uygulamalar” şeklinde bir dosya olacaktır. Bu dosyadan tekrar programlarınızı indirebilirsiniz.

Dosyalarımı sakla seçeneğinden sonra bilgisayarınız windows sıfırlama işlemini başlatacaktır. Kişisel dosyalarınızın büyüklüğüne göre sıfırlama işleminin vakti uzayacaktır. Her şeyi kaldır seçeneğine tıkladığınız takdirde bilgisayarınızdaki her şey silinecektir. Windowsunuzu 50 tl’ye orijinal şekilde etkinleştirmek istiyorsanız buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Diğer Gönderiler

1 Yorum

Windows 10 Etkinleştirme - Windows 10 Nasıl Etkinleştirilir ? Windows 17 Mayıs 2021 - 02:55

[…] buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz. Windows 10 sıfırlama nasıl yapılır merak ediyorsanız buraya tıklayarak […]

yanıtla

Yorum Yap