Yüzmek Boy Uzatır Mı ?

yazan Halil Koca
yüzmek boy uzatır mı

Yüzmek Boy Uzatır Mı ?

İçeriğimde yüzmek boy uzatır mı gibi bir çok soruya cevap bulacağız. Yüzmenin en az basketbol kadar boy uzatmasına sebep olunacağı dünya genelinde düşünülmektedir. Bu düşünce bilimsel deneyler ile birlikte kanıtlanmıştır, boy uzaması bir çok spor dalı gibi boy uzamasına etkisi vardır.
Yüzmek göğüs kafesimizi genişletir aynı zamanda akciğer kapasitemizi arttırmamıza yardımcı olmaktadır. Ellerimiz ve bacaklarımız olmak üzere vücudumuzu etkin olarak kullandığımız yüzme de bütün vücut sistemimiz çalışmaktadır. Bunun sonucunda kaslarımız ve omurgamız esnemektedir ve böylelikle boy uzamasına destek sağladığı ön görülmektedir.

Yüzmek çoğu kardiyo egzersizleri gibi enerjinizi yüksek ve bedeninizi formda tutmak için birebir olan bir spor dalıdır. Birbirinden farklı yüzme çeşidi bulunmaktadır. Vücudunuzu esnetecek en etkili yüzme şekli kurbağalama olarak bilinmektedir. Çünkü kurbağalamada kollarınız ayaklarınızın tersi yönünde esneme yapmaktadır. Bu sayede vücudunuz esner, omurganız uzar bu sayede boyunuzun uzamasına yardımcı olur. Her spor dalında olduğu gibi yüzerken de sağlıklı beslenme ve düzenli uyku ile gelişiminizi kat kat daha iyi görebilirsiniz.

yüzmenin boy uzamasına etkisi

Boy Uzamasına Neden Olan Diğer Faktörler Nelerdir ?

Boy uzamasına kesin olarak yarayacak düzenli ve yeterli uyumak en önemli konulardandır. Büyüme hormonu geceleri uyurken serbest kalmaktadır. Sağlıklı bir şekilde yaşamak ve büyüme hormonu üretiminizi en üst seviyeye çıkartmak istiyorsanız her gün en az 8 saat uyumanız gerekmektedir. Uykuya daldıktan sonra büyüme hormonu 1 saat sonra zirveye ulaşır. Erken uyumamak, ışıklı ortamda uyumak, az uyumak büyüme hormonunu olumsuz etkiler.

Boy uzamasının en önemli faktörü genetik faktördür. Boy uzunluğunun %80’i genetik yapı tarafından belirlenmektedir. Genel olarak çocuk anne babasının boyu ile uyumluluk göstermektedir. Bazı kardeşler arasında veya aileler arasında 10-20 cm fark görülmektedir. Bu farkların sebebi çevresel faktörler, düzenli uyku ve beslenmedir. Bir kişinin büyümesi için yapılması gerekenler yeterli miktarda protein, yağ, karbonhidrat, vitamin, minerallerin dengeli şekilde alınmasıdır. Anne sütü ilk 6 ayda bebeğin ihtiyacını karşılar ve en iyi büyümeyi sağlar.

Boy Uzamasının Yaş Sınırı Nedir ?

Genel olarak boy uzaması erkeklerde 25 yaşına kadar kadınlarda ise 20 yaşına kadar devam etmektedir. Bu yaş sınırı herkes için aynı olmayabilir kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Büyümek bireysel hız ilkesine bağlı olarak gerçekleşmektedir. Bu yüzden her bireyin büyüme hızı ve sınırı farklıdır. Kemik yaşınızın ve uzama potansiyelinizin olup olmadığı sorgulamanız gerekmektedir. Eğer şu an olduğunuz yaştan, kemik yaşınız daha az çıkarsa uzama şansınızın hala devam ettiğini bilmeniz gerekiyor. Eklemlerinizde olan bu boşlukları spor yaparak harekete geçirerek uzamanız tekrar aktif olabilir, kesinlikle spor yapmanızı tavsiye ederim. Boy uzamasına en etkili sporlar arasında yüzme vardır çünkü tüm vücudunuzu aktif şekilde kullanmanıza neden olur. Herhangi bir spora başladığınız gibi etkisini görmek istiyorsanız maalesef yanılıyorsunuz. Düzenli ve azimli bir şekilde devam ettiğiniz takdirde sonuçlarını göreceksiniz.

boy uzatma yöntemleri

Türkiye’nin Boy Ortalaması

Türkiye’de boy ortalaması 1970’li yıllarda kadınlarda 160 cm, erkeklerde ise 173 cm idi. 1990’lı yıllarda ortalama 3,5 cm ile artış gösterdi. Yani kadınlarda 163,5 cm erkeklerde ise 176,5 cm oldu. 2020 verilerine göre Türkiye’de kadınlar 164 cm erkeklerin ise ortalama 177 cm olduğu gözlemlendi. Güncel olarak bir veri bulunmuyor fakat 2020 yılına bakılırsa ortalama bu şekildedir. Ortalama boyunuzun ne kadar uzayacağını merak ediyorsanız şu şekilde üstün körü bir hesap yapabilirsiniz. Annenin boyu ve babanın boyunu toplayın(santimetre olarak). Erkek çocuk için 13 cm ekleyin, kız çocuk için 13 cm çıkarın ve ikiye bölün.

Sağlıklı bir şekilde hayatınızı idam ettirmek istiyorsanız ve spor salonlarına gitmeye üşeniyorsanız evde spor yaparak kilo vermek adlı içeriğime göz atabilirsiniz.

Diğer Gönderiler

Yorum Yap